Czy joga jest dla Ciebie? Najczęściej zadawane pytania.

Zastanawiasz się, czy joga jest dla Ciebie?

Nie jesteś w tym osamotniona/y 🙂

 

Na wieść o organizowanych przeze mnie zajęciach w 3 osobowych grupach, dostałam od Was dużo zapytań w wiadomościach prywatnych. Poniżej przedstawiam te, które najczęściej się pojawiły. Mam nadzieję, że moje odpowiedzi ułatwią podjęcie odpowiedniej decyzji 🙂

 

 

  1. „Czy nadaję się do zajęć, jeśli nigdy nie ćwiczyłam/em?”

 

-Tak.

 

  1. „Czy jeśli w skłonie sięgam rękoma do kolan to się nie ośmieszę?”

 

-Nie.

 

  1. „Nie stać mnie na indywidualne zajęcia, a nie czuję się komfortowo w dużych grupach- istnieje jakaś opcja pomiędzy?”

 

-Tak. <czytaj dalej>

 

  1. „Jak zmotywować się do ćwiczeń?”

 

-Poznać i dopasować ćwiczenia odpowiednie do swojego samopoczucia i kondycji- tak, aby        kojarzyły Ci się z czymś, co Ci autentycznie pomaga.

 

  1. „Czy zajęcia z Tobą mogą mi pomóc w radzeniu sobie ze stresem i problemach ze snem? W jaki sposób?”

 

 -Tak. Chociażby poprzez oczyszczenie i uspokojenie umysłu chwilą medytacji, a ciała- kilkoma  wyciszającymi pozycjami z jogi, połączonymi z głębokim oddechem. Zaczniesz słuchać swojego ciała, odczytywać sygnały które Ci wysyła. Nauczysz się jak samodzielnie niwelować napięcia w tych obszarach, w których najbardziej kumuluje się u Ciebie stres-za pomocą ruchu i pracy z oddechem. Będziesz mogła/mógł połączyć to z wizualizacjami, które Ci zaproponuję i które uznasz za najbardziej pomocne i skuteczne.

 

  1. „Czy joga to religia?”

 

– Nie. W sieci można znaleźć wiele ciekawych i rzetelnych artykułów na ten temat. Ja wybrałam dla Was dwa cytaty z artykułu Pawła Sowińskiego i Pauliny stróż:

„Klasyczna joga religią nie jest. Nie posiada bóstwa, któremu oddawałaby cześć. Nie wytworzyła żadnej formy sprawowania kultu w postaci swoistego rytuału religijnego. Nie posiada środków, które gwarantowałyby udzielenie boskiej łaski, ani kapłanów pośredniczących między bóstwem a ludem. Nie wszyscy jednak są świadomi tego neutralnego, świeckiego charakteru jogi i dlatego słysząc słowo „joga” od razu wiążą je z główną religią Indii – hinduizmem, jakby była jego naturalnym wyrazem i w sposób inherentny do niego przynależała.”

„Joga klasyczna jest starożytną dyscypliną orientalną, wszechstronną sztuką na poły filozoficzną, psychologiczną, medyczną, odnoszącą się do całości bytu ludzkiego z uwzględnieniem wszystkich wymiarów jego ekspresji. Jest ona, ujmując to w terminach współczesnych, usystematyzowaną metodologią pracy z ciałem, psychiką i duchem, pracy o charakterze rozwojowym, doskonalącym. Jest więc joga poniekąd nauką. I jako taka spełnia podstawowe kryteria naukowości posiadając przedmiot swoich badań, właściwą sobie metodologię oraz wykazując się mierzalnością i sprawdzalnością swoich założeń, badań i osiąganych rezultatów.”

(Źródło: https://bosonamacie.pl/joga-a-religia)

 

  1. „Czy joga musi wiązać się z duchowością i pracą z energią”?

 

-Na tyle, na ile na to sobie pozwolisz, czym jest dla Ciebie duchowość i co rozumiesz przez „pracę z energią”. W końcu chodząc i oddychając również pracujesz z energią, ale sam/a decydujesz na ile świadomie to robisz i kierujesz tym procesem. Możesz nauczyć się tego w jaki sposób wykorzystać możliwości ciała, umysłu i oddechu do tego, żeby się wyciszyć, skoncentrować, odstresować, nabrać energii do działania i jasności myślenia. Praktyka jogi pomaga bowiem w połączeniu się ze swoim wnętrzem, złapaniu ze sobą kontaktu po kontakcie z przebodźcowaną rzeczywistością.

 

Jak postrzega to filozofia jogi i psychologia?

 

W dużym uproszczeniu- w ujęciu filozofii jogi klasycznej sfera fizyczna, psychiczna i duchowa wpływają na siebie nawzajem. W ujęciu psychologicznym stan fizyczny oraz psychiczny i emocjonalny są również  ściśle ze sobą związane (czym przykładem są chociażby choroby psychosomatyczne czy Twoje własne doświadczenia z dnia codziennego, gdy na samą myśl o stresującym wydarzeniu spłyca Ci się oddech). Podczas wykonywania niektórych pozycji czy przy końcowym relaksie może zadziać się tak, że poprzez odpuszczenie napięć z obszarów w ciele gdzie kumulowały się one od dłuższego czasu, pojawią się u Ciebie niezrozumiałe emocje, które nie pasują do obecnej sytuacji i nie wiesz, z jakiej racji akurat teraz się pojawiły. To normalne zjawisko, które uczy Cię samoobserwacji, odpuszczania, akceptacji tego co się pojawia i co w końcu minie. Przede wszystkim jednak pojawi się to na tyle, na ile na to pozwolisz i na ile będziesz gotowa/y 😊

 

Z pewnością odpowiednio dobrane do Twojej kondycji i potrzeb ćwiczenia z jogi wpłyną pozytywnie na Twój stan psychiczny i emocjonalny. Jeśli zainteresujesz się głębiej jogą jako filozofią życia, będziesz mógła/mógł w pełni korzystać z jej dobroczynnego wpływu na rozwój osobisty, profilaktykę oraz poprawę stanu szeroko pojętego zdrowia.

 

  1. Czy mogę schudnąć dzięki jodze?

 

– Tak, jeśli poprzez jogę rozumiesz odpowiednie dla siebie ćwiczenia połączone ze zdrowym, racjonalnym odżywianiem, odpowiednią ilością snu i regeneracji, pracą nad swoimi reakcjami na trudne dla Ciebie wydarzenia, samoakceptacją oraz dyscypliną 🙂 Ćwiczenia z jogi usprawniają pracę całego organizmu, w tym układu trawiennego i nerwowego. Niektóre wzmacniają i rzeźbią mięśnie, inne niwelują napięcia, przez co chociażby niwelujesz poziom kortyzolu, którego wysoki poziom może być jedną z przyczyn przybierania na wadze. Podczas zajęć dużą wagę przykładam do tego aby uczestnicy poczuli jak ważne jest połączenie sztuki odpuszczania napięć, wyczuwania swoich limitów i wyrozumiałości dla siebie, z utrzymaniem odpowiedniej motywacji oraz samodyscypliny. To bardzo ważne i przydatne w codziennym życiu, gdy często zdarza nam się akceptację mylić z lenistwem, a samodyscyplinę z walką ze sobą.

Nie wiem jak Ty, ale ja zazwyczaj reaguję przekorą gdy ktoś zmusza mnie do czegoś na co nie jestem gotowa, lub zachowuje się wrogo wobec mnie 😉 – tak samo zachowuje się moje ciało. Dlatego to tak ważne, aby traktować je tak, jak samemu chciałoby się być traktowanym.

 

9. A wreszcie… Czy zajęcia z jogi są dla mnie?

 

Aby przybliżyć Wam odpowiedź na to pytanie- poznajcie Janka, Asię i Karolinę.

Może Wam się w nich zobaczyć w nich kawałek siebie, bo…

 

 

Asia…

ma około trzydziestki (jak sama mówi, tak już zostanie) i czuje, że trochę się „zasiedziała”. Bywało, że uczęszczała na intensywne treningi fitness, ale ostatnio czuje się zbyt zmęczona, żeby zmotywować się do takiego wysiłku. Im bardziej go unika, tym mniej jest zmotywowana, żeby wrócić na salę, co potęguje jej frustrację. Poza tym w ciągu dnia ma tyle obowiązków, spotkań i rozmów, że chciałaby po prostu odpocząć i się wyciszyć, tak sama ze sobą.

 

 

Janek…

dużo mówi i mało z tego robi. Wiecie, ile już razy chciał spróbować tej „tajemniczej jogi”, która rzekomo pomaga w problemach ze snem i bólami kręgosłupa? Dziwnym trafem zawsze wypadało mu coś ważnego. Na przykład kolejny odcinek serialu albo nadgodziny w pracy. Ale teraz już nie może usiedzieć, bo ma ból d…olnego odcinka kręgosłupa.

 

 

Karolina…

niedawno urodziła dziecko i chciałaby wrócić do formy sprzed ciąży. Jest szczęśliwą mamą, ale jednocześnie zmęczoną kobietą, która chciałaby poświęcić chwilę dla siebie. Zadbać o swoje ciało, które potrzebuje regeneracji, rozciągnięcia i wzmocnienia- tylko czy da się połączyć te dwie rzeczy bez przeciążania się?

 

Asia, Janek i Karolina różnią osobowością i sytuacjami życiowymi, ale…

 

Czy łączą Was podobne potrzeby? Takie jak:

 

– Ćwiczenia w kameralnej atmosferze, najlepiej prawie indywidualnie- ale tak, żeby można było pozwolić sobie na to finansowo.

 

– Joga dla początkujących, dla takich którzy chcą wrócić do formy w swoim tempie, jak również tych onieśmielonych.

 

– Wartościowy czas dla siebie, przyjrzenie się sobie.

 

– Poznanie nowych ludzi, ale nie za dużo i tak, żeby można być po prostu sobą i czuć się swobodnie.

 

– Odstresowanie się i zregenerowanie.

 

– Jednocześnie wzmocnienie i rozciągnięcie ciała.

 

– Nauka dbania o siebie.

 

 

  1. TAK, chcę przyjść na zajęcia!

 

JAK mogę się zapisać?

Poprzez formularz zgłoszeniowy- kliknij tutaj.

 

ILE kosztują pojedyncze zajęcia?

40zł/os.

 

ILE trwają?

1,5h.

KIEDY się odbywają?

W czwartki i piątki, od rana do wieczora.

MOGĘ SIĘ DOPISAĆ do grupy, jeśli nie mam z kim przyjść?

Pewnie! Napisz w formularzu jaki dzień i orientacyjne godziny pasują Ci na spotkania, a ja zaproponuję Ci odpowiednią grupę.

 

CO mam ze sobą przynieść?

Wygodne ubrania, które nie krępują Twoich ruchów i w których czujesz się po prostu swobodnie. Na miejscu czekają maty, ciepłe koce i herbata:)

 

KIM jest prowadząca?

Kasia Kata- Psycholożka na macie 😊 Więcej możesz przeczytać w zakładce „O mnie”.

 

 

Do zobaczenia na matach!

0 responses on "Czy joga jest dla Ciebie? Najczęściej zadawane pytania."

Dodaj komentarz

Wszystkie prawa zastrzeżone. Strona stworzona przez A. M.
%d bloggers like this: