Zaduszki- wyjątkowy rytuał na Jesienne Saudade

Dziś Zaduszki.

Pomyślmy ciepło o tych, którzy są wciąż z nami i w nas, choć nie ma ich wśród nas w fizycznej postaci.
Chciałabym Was dziś zainspirować do tego, żebyście pomyśleli o sobie jak o roślinach połączonych korzeniami z tymi, którzy mieli wpływ na Wasze powstanie, rozwój, rozkwitanie.


Mój pomysł na to jest taki:

1. Zadbaj o swoją przestrzeń, przygotuj ją tak, żeby czuć się w niej bezpiecznie i spokojnie. Zapal świeczki, podgrzej ulubiony olejek aromatyczny (polecam lawendę), zaparz ulubioną herbatę. Jeśli lubisz przelewać myśli na papier w jakiejkolwiek formie (polecam!), połóż obok siebie swój notes. Możesz też sięgnąć po stare zapiski, żeby zanurzyć się we wspomnieniach 😊 Muzyka Cię inspiruje? To właśnie ten moment, żeby włączyć utwory, które tak poruszają Twoje serce, przywołują wspomnienia…

2. Usiądź w siadzie skrzyżnym na poduszce. Odłóż dłonie na kolana i odwróć je wnętrzem w stronę sufitu. Zamknij oczy i na samym początku przenieś uwagę do swojego oddechu. Po prostu obserwuj, bez oceniania. To normalne, jeśli myśli będą Cię bombardować- chwile z minionego dnia, pytania „po co ja to w ogóle robię” albo „koncentracja to nie dla mnie” tudzież „co jeszcze dziś/jutro muszę zrobić?!”. Dobrym sposobem jest to, żeby widzieć te myśli, ale pozwolić im odpływać, bez oceniania. Niektórym pomaga wyobrażenie sobie linii przed sobą, która oddziela to, co już minęło, od chwili obecnej. Po prostu przesuwa je na bok w nicość, tak żeby już Ci nie przeszkadzały. Możesz też wyobrazić sobie, że przechodzisz pod dużym wodospadem, a spływająca po Tobie woda z impetem oczyszcza Cię z tego, co nie jest Ci potrzebne. Masz na to jakiś inny sposób? Podziel się nim, chętnie go poznam 😊

3. Zacznij powoli wydłużać oddech. Wyobraź sobie jak każdy wdech wypełnia Cię lekkością i światłem i od pasa w górę wydłuża Cię. Poczuj, że z wdechem pniesz się w górę, jak roślina ku Słońcu. Wyobraź sobie jak z wydechem z Twoje biodra zapuszczają korzenie w podłożu, kolana opadają swobodnie, a Ty czujesz się stabilnie, bezpiecznie, ciepło.

Jeśli chcesz, wypróbuj prostą Pranayamę (technikę oddechu). Będziesz odliczać od 1 do 4:

– wdech: 1, 2, 3, 4
-zatrzymaj wdech odliczając znów 1,2,3,4
-wydech: 1,2,3,4
-zatrzymaj wydech na 1,2,3,4

4. Jakakolwiek zmiana pojawiła się w Twoim ciele i umyśle po głębokim oddechu, przyjmij to jako część Twojego własnego rytuału. Jest tak, jak ma być. To Twój czas, który teraz możesz poświęcić pozytywnym myślom wysyłanym ku bliskim.
Przypomnijcie sobie swoich krewnych i przodków- czy zauważacie w sobie podobieństwa do nich? A może jeszcze dziś poprosicie starszyznę Waszego plemienia😊o opowieści związane z tymi, których dziś możemy zobaczyć na starych fotografiach i we wspomnieniach? Co było dla nich ważne? Jakie mieli typowe dla siebie powiedzonko? Z czego byli znani wśród bliskich? Jaką mieli najzabawniejszą wadę, a co było naprawdę godne podziwu?

Widzicie w nich siebie?

Moje myśli płyną dziś do prababek, pradziadków, dziadków i jednej z babć. Chciałabym ich lepiej poznać i pogadać z nimi, tak po prostu. Poznać ich, no i wreszcie dowiedzieć się po kim też odziedziczyłam moje włóczykijstwo, nieustającą chęć do przygód, podróży, natury i ruchu.
Ponoć moja prababka chodziła boso aż do października i rozmawiała z roślinami oraz zwierzętami, a mój dziadek jako pierwszy zabrał nas wszystkich do Włoch lata temu, także mam pewne podejrzenia… 😉

Kto jeszcze dał Wam korzenie czegoś dla Was ważnego, leżącego poza genetyką, więzami krwi?
Pisarz, naukowiec, aktor, kompozytor, malarz?

A wreszcie… Przyjaciel?

Uśmiecham się w myślach do mojej przyjaciółki, która zupełnie niespodziewanie odeszła od nas 2 lata temu. Jej energiczna osobowość, entuzjazm, pasja do życia i perlisty śmiech powodowały, że ludzie przy niej rozkwitali.
Cokolwiek rozumiesz przez swoją własną modlitwę- dziś jest dzień, który przypomina o tym, żeby w codziennym zabieganiu zatrzymać się na chwilę i powspominać. W jesiennej, nostalgicznej aurze. Nasze Saudade 
(Polecam sprawdzić definicję tego słowa, niosącego przepiękne przesłanie).

Dziś refleksyjnie i siedząco, a w kolejnych dniach przedstawię Wam ukorzeniające pozycje z jogi, które można ciekawie wykorzystać do pracy nad uziemieniem w życiu.

Przytulam Was mocno!

0 responses on "Zaduszki- wyjątkowy rytuał na Jesienne Saudade"

Dodaj komentarz

Wszystkie prawa zastrzeżone. Strona stworzona przez A. M.
%d bloggers like this: